Rooma Klubi 50

50 logo50 aastat tagasi, 7. aprillil 1968, asutati Roomas Rooma Klubi. Aastapäeva tähistamine toimub Winterthuris. Selle puhul edastame uudiste eriväljaande, mis keskendub asutajatele ja Klubi algusaastatele. Klõpsa logole >>

Eesti keeles teavet saad SIIT (loe kriitilise silmaga). Rooma Klubi koduleht SIIN (inglise keeles).

Klubi on andnud juubeliks välja uue raporti “Transformation is feasible. How to achieve the Sustainable Development Goals within Planetary Boundaries“. Raportit saate tasuta lugeda ja alla laadida SIIT.

Rooma Klubi räägib ja kirjutab palju. Tõsi. Aga mitte ainult. Klubi ka tegutseb st loob ja viib ellu plaane, mis võiksid tegelikkuses pidurdada Planeedi hukku (tagasi pöörata enamikke protsesse pole võimalik, sh kadunud liigid, kooslused, elurikkused). 

Juubelialgatuste hulka kuulub “The Climate Emergency Plan”. Seda saab jälgida äpist Wedonthavetime 🌍.

Algatus väidab, et Euroopa ei ole mürkgaaside eritamist vähendanud kokkulepitud mahus. Klubi usub, et meil on teadmised sellest, millega riskime, renessanss on võimalik ja me teame, kuidas see saavutada. Puudu on täna nn poliitiline tahe.

Praegusi emissioone pole aastakümneid võimalik muuta – me oleme juba lukus. Meil on tehnoloogiad, mida pole veel piisavalt testitud. Kliimasoojenemine kiireneb, Arktika jääkate laguneb. Sellega seotud suuremahuline migratsioon on järgmine nähtus. Rooma Klubi tegevusplaan toetub kahele sambale:

  • umbes aasta tagasi tutvustatud üleilmne süsinikuseadus. Vt ka siit.
  • tööstusmaade Pariisi toetuse kava vähemvõimekatele riikidele(vähemalt 100 miljardit USD aastas), mis peaks olema suunatud tehnoloogiale ja adaptatsioonile*

Koostatud on 10 tegevusest koosnev ajaline kava, mis algab SO2, kivisöe ja fossiilkütuste investeeringute osas juba 2020. Plaanis on ka taastuvenergia investeeringute mahu suurendamine vähemalt kolmekordseks, kusjuures suurem osa on suunatud majanduslikult nõrgematele riikidele. Edu määratlemisel on oluline tootmise vähendamine ja mõõdikute muutmine. Plaan hõlmab ka tehisintellekti ja uute materjalide kasutusele võttu pidades silmas globaalseid huvisid.

Eriti muretseb Rooma Klubi maa kasutuse pärast – nii põllumaa kui metsa kasutuses. Plaan hõlmab surved metsa taastamiseks ja põllumaa kasutuse muutmiseks – iga kord kui surute saha maasse, eraldub süsinik. Selle asemel on uued regeneratiivse põlluharimise meetodid. Neid tuleb tutvustada ja kasutada. Inimesed söövad liiga palju liha, selle tootmine kurnab planeeti – ka selle muutmine on meie endi võimuses.

Tundub asjasse mittepuutuv, kuid Rooma Klubi üks suundi on naiste harimine – see on suuresti seotud maailma rahvastiku kontrollimatu kasvuga. Vana tõde, et haritud naine ei sünnita, on hirmust muutunud eesmärgiks.

Niisiis on meie lähiaja tulevik, nagu rõhutab ka 10. detsembril Eesti Rooma Klubi kutsel siin loengu pidav Anders Wijkman innovatsioon, uute materjalide kasutuselevõtt ja ringmajandus. Palju on võimalusi, vähe on tehtud. Ja just see peab muutuma! Meie peame muutma.

2018 Nobeli majanduspreemia nominendid William D. Nordhaus ja Paul M. Romer said esile toodud arvutuste eest kliimamuutuste osas – mida maksavad vastumeetmed, mida läheb meile maksma tegevusetus. Rooma Klubi kinnitab, et kõike ei saagi välja arvutada. Meid peab juhtima mitte majandus, vaid eetika.

Ja viimaks – eeskujuks tuuakse Soome, mis on algatanud kodanike tõotuse liikumiseCitizens Climate Pledge“: meie tähendab Sina, jah, just Sina oma igapäevaste tegudega, mitte sooviga, et maailm muutuks ilma Sinu ja Su lähedaste pingutuseta. Hakka tegusid tegema!


Ka Eesti Rooma Klubi tähistab CoR aastapäeva valgustuslikult:

  • ERKAR 2018 – Klubi liikmete ja sõprade poolt koostatud kogumik koondab endas artikleid enam kui 20 Eesti ühiskonnategelaselt. Kogumik loodab näidata Eesti trende suuremas pildis ja leida neid trende mõjutavat ning nende mõjude mõjutamise teid.
  • Detsembris 2018 toimub juubelikonverents. Konverents on tavapärasest aastakonverentsist eristuv nii külaliste kui teemade poolest – rahvusvahelise pilguga lubame kiigata Eesti edenemist ka kaugemalt kutsututel.

Registreerumine konverentsile kas läbi kodulehe või sekretäri kaudu (vt Kontakt).

Konverentsil võimalik soodsalt soetada trükiseid, mis toetavad roomaklubilaste maailmavaadet ja aitavad kasvatada teadlikkust selle liikumise ning seda toitvate ideede kohta.


 

 

*muidugi tähendab see ka nt Eestile solidaarseid kulusid