Hooaeg 2022

Järjest kiirenev progress on toonud meid maailma, millest meie vanemad unistada ei osanud. Olenevalt sellest, kui vana Sa, hea lugeja oled, unistasid Sinu vanemad kas oma aiamaa lapist, tubasest veest ja klosetist (jah, vaata selle sõna tähendust), ühiskorterist välja kolimisest, gaasipliidist või tuusikust sooja mere äärde. Tükk aega hiljem tulid värvitelekad ja isiklikud autod, siis oma arvuti ja e-mail, Sinu unistuste telefoni ei olnud nimekirjas.

On veel palju asju, mida ei olnud unistustes, mida polnud vaja, et õnnelik olla, “hästi” elada. Need unistused ja palju lisaks, on täitunud. Järjest lisandub asju ja viise elamiseks, mida justkui polegi enam vaja, kuid progress on juba mõnda aega pidurdamatu – tahad või ei, see tuleb ikka ja saab osaks ka Sinu elust.

Paljud, just nooremad, on hakanud väsima pidurdamatusest. Tagasi jalgratta ja seljakoti juurde, tagasi koduse toidu ja isekasvatamise juurde, tagasi mobiilivabaduse ja ekraanipuuduse juurde. Enam ei jaksata unistada. Raha on muutunud väärtusetuks, asjadel pole tähendust, suhted ei ole siduvad, sihid on hägused ja vilklevad.

Täna. Homme?

“Kasvu piiride” 50-s aastapäev meenutab meile, et ka sõdadel on süsteemsed põhjused.
Muutused meie “igapäevaelus” on alles alguses.

Sandrine Dixson-Declѐve, Rooma Klubi president

Meie vanavanematel oli ilmselt ühine unistus – peaasi, et sõda ei tuleks. See unistus on aga üks neist, mis on tänaseks purustatud.

Kui me ootame veel üllatusi, siis need on tulemas:

 • Sõda ei ole siin. Aga see jõuab siia; oma mitmeharulise peaga, oma mitme näo ja olemisega.
 • Sõda lõpeb siis, kui heisatakse valge lipp: Eelmised põlved teavad, et siis algab see, mis tuleb pärast.
 • Sõjas on kõik kaotajad. Tegelikult läheb keegi alati ka rikkamaks, keegi võidab. Kes on need võitjad seekord? Mida selle võiduga peale hakata?
 • “See oli nüüd küll kõige hullem”. Jah, me ütlesime seda 2019, 2020, 2021, … Miks peaks see rida lõppema siin ja nüüd? Mis on järgmine tipp, mida me ei taha näha?

Ka pärast sõda jäävad üles küsimused.

Küsimused, mida on justkui piinlik küsida, mis tänasesse globaalsesse ümber- ja pehmeütlemisse justkui ei sobi:

 • miks see kõik juhtus, kuigi me kõik ju jooksime ühtede ja ühiste unistuste poole?
 • kas täidetud unistused on teinud meid õnnelikumaks?
 • kas me teame, mis on õige/ mis vale ja millal on küllalt?
 • kes ja kuhu meid juhivad? Miks ja milleks?
 • ja palju palju veel…

Mida teha, kui kõik on nii nagu on?

Raske on olnud ka Eesti Rooma Klubil alustada juba mitut eelnevat hooaega, üldises paanikas selgesti jälgitavaid sihte ja radu seada, olla üks majakas, mis annaksid inimestele tuge kaasa mõtelda, olla loovalt osaline tänase maailma loomises ja mõtestamises.

Selle hooaja valmistas ette ERK uus juhatus, uue ERK Presidendi Alvar Soesoo toel. Alustasime analüüsiga sellest, mida on 20+ aastat andnud neile, kellede jaoks me seda liikumist elus hoiame ja mis on see, miks me seda kogu Euroopas teeme. Analüüsi kokkuvõtted jõuavad ka Sinuni, hea lugeja.

Korduvalt tõusetus tänutunne nende vastu, kes on meiega kaasa tulnud, kes tahavad mõtelda ja poliitika, emotsioonide, eelistusteväliselt vaadata olevikku ja tulevikku. Mida rohkem meid on, seda suurem on lootus, et väljume lootusetust olukorrast. Vähimate tänaseks võimalike kaotustega.

Eesti Rooma Klubi 22ne hooaeg

Need klõpsud muutuvad elavaks juba lähiajal. Liitu listiga, et saada teade oma postkasti.

Me uueneme, me vananeme…

Ka ERK meedia vananeb (kaheksa aastat selle lehe seda nägu), kuid me püüame ka uueneda. See hooaeg toob värskeid tuuli mitte ainult meie liikmekonda vaid aitab Sinul paremini osaleda ja kaasa mõtelda peagi uueneval lehel, mis peegeldab laiemat ERK meediat. Jah, Sa oled osa “meist” ja me tahame selle teadmise tuua osalemisvõimalustesse, mida 21. sajand – kõigi oma hirmutavate külgedega ometigi pakub.

Jää liinile…

Sellel lehel olevad klõpsud muutuvad iga päevaga elavamaks, Sa saad nende kohta teate oma postkasti, kui liitud ERK listiga. Rooma Klubi ja selle Eesti haru ei ole veel üks päevapoliitikat toimetav MTÜ, kinnitab ERK President Alvar Soesoo:

Päevapoliitilisi kodanikuühendusi on jalaga segada. Aga ka meie ERK-s on jätkuvalt oluline, et maailma arengutrendide analüüsile (mida on tublis mitmuses!) antakse üle-päevapoliitika ulatuv sisu ja me ei takerduks “tavapäeva”. Tegelikult on väga lihtne kinni jääda olemasoleva kordamisse, see ei võta energiat ega mõttejõudu. Palju keerukam on “oma” mõtte arendamine, selle mis jääb väljapoole ühiskonna jõuorganite poolt peale joonistatud kasti.

Ei energia ega toiduainete hindade tõus (mis meid järsult ees ootab) ole loogikavastane, sõdadel on eeldused ja tagajärjed, ellu jäämiseks ka inimesel kui bioloogilisel liigil tingimused ja tõkked, isegi kui need on enese loodud.

Märtsis 2022 toome teie ette arutlused, kus osalevad teadlased, poliitikud, eksperdid ja ettevõtjad koos tänaste arvamusliidritega, et täita ERK selle hooaja ette seatud ülesanne – jätkuvalt lahata, teatud mõttes ka rahvale arusaadavas vormis,  kõige kuumemaid teemasid, mida on rohkem kui kaks: 

 • Eesti energia ja ressursid, iseseisvuse suurendamine selles mõlemas vallas,
 • sotsiaal-psühholoogilise stabiilsuse suurendamine ja
 • kindlasti rohepesule alternatiivsete tulevikustrateegiate otsimine – need kõik omavahel orgaaniliselt seotud. 

Teema: Rohetiigri Energia Teekaart.

Jää mõtlejatega ka segastel aegadel. Jää mõtlejatega selguse loomiseks.

Sinu kommentaar

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s