The Seneca Effect, Ugo Bardi / Rooma Klubi raport
Ugo Bardi on üks neist nimedest, mis peaks olema tuttav igale roomaklubilasele ja inimesel, kes maailma asjades ning meie ühis- ja keskkonna võimalustes orienteeruda loodab.

Raamatu põhisõnumi võib kokku võtta Vana-Rooma stoikust filosoofi Lucius Annaeus Seneca sõnadega: “Edu kasvab uimaselt, kuid kokkukukkumine on tormiline”. See lause võtab kokku sellise nähtus tunnused, mida me kutsume “kollaps” – see on reeglina äkiline ja sageli ootamatu, nagu “kaardimaja.” Miks on sellised varisemised nii levinud ja mis neid tekitab? Miks on sellised varisemised nii levinud ja mis neid tekitab?
Sel teemal on ennegi raamatuid kirjutatud, sealhulgas Jared Diamond “Kollaps”(2005), Joseph Tainter “Kompleksühiskondade kokkuvarisemine” (1998) ja Malcolm Gladwell “Viltuvajumise punkt” (2000).
See raamat on ambitsioonikas katse tõmmata need erinevad suunad kokku kirjeldades kokkuvarisemist multidistsiplinaarsest seisukohast. Lugeja avastab, kuidas kokkuvarisemine on kollektiivne nähtus, mis toimub kuskil, mida me kutsume “komplekssüsteemid” pannes erilist rõhku süsteemi dünaamikale ja mõistele “tagasiside.”
Toetudes sellele alusele toob Bardi teooria reaalmaailma süsteemidesse, alates murdumisest mehaanikas kuni suurte struktuuride kokkuvarisemise ja finantskollapsiteni, näljahädade ja rahvastiku kokkuvarisemiseni, kogu tsivilisatsiooni kaoni ja meile kõige kohutavama kokkuvarisemiseni: planeedi ökosüsteemide üleekspluateerimise poolt esile kutsutu ja kliimamuutused.
“Seneca efekt” kinnitab iidset teadmist, et kokkuvarisemise vältimiseks tuleb muutus omaks võtta, mitte võidelda selle vastu. Raamat püüab meid aidata suunata oma tulevikku, mitte olla selle poolt manipuleeritud.
Kuula, mida räägib raporti autor
You must be logged in to post a comment.