Tags

,

Kaks naist Eesti Rooma Klubist – Kaja Kärner ja Tiiu Kuurme  kohtuvad saates Kajalood 25.novembril 2017. Kuula siit:

tiiukuurmePost-post-modernistliku ajastuga tasapisi liituv uusliberaalsus pakub üha keerukamaks muutuvas maailmas lihtsaid lahendusi, must-valgeid valikuid, sunnib tegelema saja asjaga korraga ja röövib meilt süvenemisvõime ja keskendumisoskuse.
Teeb seda nii, et me ise ei märkagi.
Kasvatusteadlane Tiiu Kuurme ei jäta ütlemata, kui näeb meie elukorralduses viga laita. Saates juurdleb ta pealiskaudsuse ja kõikelubatavuse pealetungi üle ning tuletab meelde, et kõige uuega ei ole vaja kaasa minna.

Kuulake, mõtelge ja kui olete järele mõelnud – ütelge.

* vt ka Teadus- ja arendustegematus. T. Stewart Õpetajatelehes, 2016


…sellist bürokraatiat pole siinmail enne nähtud kui nüüd, ja see neelab niigi nappe ressursse. Sedasorti rahvast on kaugelt rohkem ametis kui akadeemilisi inimesi, kelle ebakindluse ja ülearune-olemise tunne on uus normaalsus. Bürokraatia kerkib kui pärm, ja selle allikad on nt.SA Archimedes, kus see kõik kunagi EDUCO rahaga käivitati. Kaugem allikas on EL struktuurides, kust see sai laiali paisatud üle terve kontinendi. Absurdi kirjeldusteks pole sõnu, nt. õppekava aruande instruktsioon ise on juba 7 lk pikk, ja mõnel õnnestunud õppekava toimimise aruanne paisutada 70 leheküljeliseks.

Teaduajakirjad sellise pikkusega artikleid ei avalda. Milline inimeste aja röövimine! Ka ei mäleta ma varasemast, et teaduse olemasolu ülikooli seinte vahel nii vähe tajutav oleks ning et teadusuuringute sisu väärtus nii totaalselt olematu oleks olnud. Minu valdkond teeb viimseid hingetõmbeid.
Eile kuulsin Rooma Klubi konverentsil targa inimese ütlemist:

kui tahad üht rahvust hävitada, alusta ülikoolidest. Kas poleks aeg ka Rooma Klubil tegutseda? Kas ei peaks korraldama kohtumist vastavate struktuuridega haridusministeeriumist? 

Tiiu Kuurme 


Edastan lingi rektorite nõukogu pressiteatele, milles juhitakse tähelepanu sellele, et kolmandat aastat järjest on kõrghariduse rahastamine Eesti Vabariigi valitsuse eelarves külmutatud

Oluline lõik:

Eesti kõrgkaridus on rahastamise põhjal liigitatud rahvusvahelises võrdluses surve all olevaks kahanevaks kõrgharidussüsteemiks (Declining system under pressure), viimaste aastate andmete lisandudes halveneb olukord veel. Euroopa Ülikoolide Assotsiatsioon (EUA) kogub ja jagab infot kõrghariduse rahastamisest Euroopa riikides. Täna avalikustatud rahastamistrende käsitlevas ülevaates liigitatakse Eesti surve all olevaks kahanevaks kõrgharidussüsteemiks. Selle põhjuseks on nii nominaalse kui reaalse, st inflatsiooniga korrigeeritud rahastamise langus võrreldes majanduskriisieelse ajaga. Eesti andmed tuginevad hariduse andmete portaalis toodud valitsussektori hariduskuludele. 

Märt Läänemets